Nowoczesna endodoncja


Leczenie kanałowe czyli endodontyczne polega na opracowaniu, dezynfekcji i wypełnieniu pustych przestrzeni we wnętrzu zęba powstałych  po usunięciu zmienionej chorobowo miazgi ( nerwu ). Najczęstszym powodem podjęcia leczenia kanałowego zęba są stany zapalne  w jego nerwie. A taka infekcja jest zwykle konsekwencją próchnicy,  paradontozy lub nieszczelnej plomby, pod którą rozwijają  się bakterie. Czasem stan zapalny nerwu jest spowodowany uszkodzeniem  lub złamaniem zęba - nerw jest wtedy obnażony, narażony na bodźce z zewnątrz i bardzo boli.
W ostatnich latach leczenie kanałowe uległo bardzo dynamicznemu  rozwojowi.  Dzięki nowym technologiom, a także kwalifikacjom naszego personelu możliwe jest uratowanie wielu zębów skazanych wcześniej na usunięcie.

Endoncja

skomplikowany system kanałów.

W trakcie leczenia stosujemy specjalne metody chemo-mechanicznego opracowania kanału pozwalające na oczyszczenie korzenia zęba. System kanałowy opracowywany jest za pomocą narzędzi ręcznych jak i systemów rotacyjnych niklowo-tytanowych. Używamy do tego celu mikromotory endodontyczne ATR Tecnika Vision oraz Tri Auto ZX. Bardzo istotnym elementem w leczeniu przewodowym jest dokładne zmierzenie długości kanałów. Służy do tego endometr.

mikromotory endodontyczne Tri Auto ZX endometr

Podczas opracowywania trudnych kanałów, bardzo przydatne są ultradźwięki. Dzięki specjalnym końcówkom można uzyskać dostęp do niewidocznych ujść kanałów. Wspomagają one również płukanie skomplikowanego systemu kanałowego, usuwanie zębiniaków, usuwanie wkładów i złamanych narzędzi z kanałów. Końcówki te stosuje się pracując z mikroskopem zabiegowym – 40 krotne powiększenie pozwala zobaczyć wnętrze zęba i daje nowe możliwości w leczeniu.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest wypełnienie korzeni. Używamy do tego dobrze sprawdzonych systemów Obtura III i System B. Płynna gutaperka pozwala na trwałe i szczelne wypełnienie trójwymiarowego, czasami bardzo skomplikowanego, systemu kanałów korzeniowych.

rentgenPrzebieg leczenia jest na bieżąco kontrolowany dzięki możliwości wykonywania zdjęć rentgenowskich techniką cyfrową, które wyświetlane są na monitorze komputera. Dzięki temu pacjent również widzi na jakim etapie jest leczenie.

 

koferdamaCały proces leczenia prowadzony jest w koferdamie. Koferdam to specjalna guma rozciągnięta na ramce i założona na leczony ząb przy pomocy klamry. Jest to bardzo ważne, gdyż zabezpiecza wnętrze zęba przed dostępem śliny i bakterii, a także zabezpiecza pacjenta przed drażniącym działaniem płynów używanych do dezynfekcji kanałów oraz przypadkowym połknięciem czy zaaspirowaniem drobnych narzędzi używanych w trakcie zabiegu.

 

Dla komfortu pacjenta leczenia wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.

W dużym uproszczeniu przebieg leczenia wygląda następująco:
- znieczulenie
otwarcie komory zęba i usunięcie martwej, żywej miazgi lub starych materiałów wypełniających kanały
Opracowanie kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem. W trakcie poszerzania i płukania kanałów następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z systemu kanałów korzeniowych oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
Osuszenie kanałów.
Wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Najlepszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest ciekła gutaperka. Stosowana wraz z uszczelniaczem daje doskonałe efekty lecznicze.
Odbudowa zęba

Większość leczeni kanałowych wykonujemy na 1 wizycie.

Przykłady prac

- usunięcie złamanego narzędzia z kanału jest możliwe dzięki użyciu  mikroskopu, ultradźwięków i pod kontrolą radiografii cyfrowej. Oto kilka przykładów fragmentów narzędzi wydobytych z zębów:

Endoncja przykłady  Endoncja przykłady  Endoncja przykłady wierteł