Profilaktyka w stomatologii


Właściwa higiena jamy ustnej i działania profilaktyczne pozwalają na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejszają przebarwienia i zapewniają uczucie świeżości. Ale przede wszystkim zapobiegają próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom w obrębie jamy ustnej. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko jednak połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w naszym gabinecie stomatologicznym to :

1. Przegląd stanu jamy ustnej – wykonywany zwykle 2 razy w roku umożliwia wychwycenie patologicznych zmian w obrębie zębów, dziąseł i błony śluzowej w początkowej fazie.

2. Skaling - czyli usuwanie kamienia nazębnego, naddziąsłowego i poddziąsłowego z użyciem ultradźwięków, jak i narzędzi ręcznych. Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, a jego p o w s t a w a n i e może mieć różną intensywność u poszczególnych osób. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyśpiesza jego odkładanie. Systematyczne przeprowadzanie skalingu przeciwdziała paradontozie. Każdy zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

3. Piaskowanie - czyli zabieg usunięcia ciemnych osadów i przebarwień powstałych od kawy, herbaty, palenia papierosów, wykonywane jest przy pomocy specjalnej piaskarki, wyrzucającej pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Częstotliwość wykonania zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu.

4. Lakierowanie zębów - czyli powlekanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg zalecany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych.
Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów. Częstotliwość zabiegu uzależniona jest od indywidualnej skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu. W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą, można stosować lakierowanie częściej, np. cztery razy w roku. Przy nadwrażliwości zębów, zabieg może być stosowany nawet kilkakrotnie w odstępach 3-4 dniowych, o czym decyduje lekarz stomatolog. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów.

5. Lakowanie - czyli uszczelnianie bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów. Niewłaściwe oczyszczanie ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg tenwykonywany jest głównie do dzieci i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się najczęściej przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki

Profilaktyka domowa:

Codzienna, staranna, systematyczna higiena jamy ustnej (zębów, dziąseł, języka). Powinno się myć zęby pastą z fluorem po każdym posiłku lub minimum 2 razy dziennie przez 2-3 minuty. Uzupełnieniem szczotkowania powinno być płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Rodzaj szczotki i pasty, dodatkowe środki czyszczące oraz technika szczotkowania powinny być odpowiednio dobrane wspólnie z lekarzem na wizycie kontrolnej zależnie od potrzeb pacjenta. Na rynku istnieje wiele rodzajów past, płukanek, które dobrane indywidualnie pozwolą zapobiegać próchnicy, leczyć nadwrażliwość zębów lub hamować rozwój chorób przyzębia.
1. Nie należy zapominać o higienie uzupełnień protetycznych. Ruchoma proteza powinna być czyszczona z użyciem miękkiej szczotki i łagodnej pasty o zmniejszonej ścieralności przynajmniej dwa razy dziennie, a po każdym posiłku płukana pod strumieniem bieżącej letniej wody. Dodatkowo raz w tygodniu powinno się stosować środki dezynfekcyjne w postaci tabletek lub proszków dostępnych w aptekach. W przypadku istnienia w jamie ustnej stałych uzupełnień protetycznych (korony, mosty), aparatów ortodontycznych czy implantów zaleca się stosowanie szczoteczek międzyzębowyc h, wykałaczek, nitek typu Super-Floss
2. Dodatkowa fluoryzacja z użyciem preparatów o zwiększonej zawartości fluoru do stosowania raz w tygodniu (np. Elmex - żel, Fluormex – żel) po konsultacji z lekarzem.
3. Racjonalna dieta ograniczająca spożywanie słodyczy i słodkich napojów. Mniejsze niebezpieczeństwo stanowi nawet większa ilość słodyczy spożyta jednorazowo niż ta sama ilość spożywana często, szczególnie między posiłkami. W jadłospisie powinny przeważać pokarmy twarde, ziarniste, a nawet włókniste (surowe owoce, warzywa, orzechy, twarde sery), które mają naturalną skłonność do oczyszczania powierzchni zębów z osadów miękkich.
4. Żucie gumy zawierającej ksylitol, sorbitol lub fluorek przez 5-10 minut po posiłku powoduje zwiększenie wydzielania śliny i jest skutecznym sposobem zapobiegania próchnicy. Podsumowując można stwierdzić, że na sukces działań profilaktycznych składa się ścisła współpraca lekarza i pacjenta. Jedynie systematyczne działania dają oczekiwany efekt, jakim jest długotrwałe zachowanie zdrowego uśmiechu.